Dzień Dziecka 2012 w Przyłęku

Dzień dziecka to wyjątkowe święto dla każdego, niezależnie od  wieku czy stanu zdrowia. Jego tradycja sięga połowy XX w. Początkowo obchody miały na celu propagowanie praw dziecka  i apelowały o ich przestrzeganie. Obecnie święto to ma inny charakter, towarzyszy mu wręczanie prezentów i wspólne spędzanie czasu z rodziną.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Przyłęku corocznie organizuje obchody Dnia Dziecka dla swoich podopiecznych.  Są to dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Fundacja „Akademia Życia” postanowiła przyłączyć się do tej akcji. Przed przyjazdem na miejsce została przeprowadzona zbiórka słodyczy, zabawek, pomocy naukowych i książek. Po przyjeździe na miejsce zainicjowaliśmy gry mające na celu integracje wolontariuszy i podopiecznych ośrodka. Ubarwiliśmy obchody malowaniem twarzy: w szybkim tempie sala zapełniła się tygrysami i piratami, a na policzkach widniały nawet znaki drogowe - wszystko zgodnie z inwencją młodych artystów. Każdy mógł zaprezentować także swoje zdolności malarskie wykonując rysunki różnymi technikami artystycznymi. Przez ostatnie tygodnie dzieci przygotowywały się do występów, nagrodzonych gromkimi brawami. Mieliśmy przyjemność zarówno podziwiać jak i brać czynny udział w śpiewaniu piosenek połączonym z zajęciami ruchowymi. Dla wszystkich przygotowany został poczęstunek a, wolontariusze, ku uciesze nie tylko najmłodszych, rozdawali czekoladki. Obchody zostały uwiecznione dzięki pracy naszych fotografów.
Wizyta w Przyłęku była dla wolontariuszy cenną lekcją: pozwoliła zdobyć doświadczenie w relacjach z niepełnosprawnymi. Pokazała jak niewiele wystarczy, by sprawiać radość. Spotkaliśmy się z entuzjastycznym przyjęciem, a co najważniejsze udało się nam sprawić, że na twarzach dzieci zagościł uśmiech! Wróciliśmy z poczuciem spełnionej misji i postanowieniem ponownego odwiedzenia podopiecznych Ośrodka.

Autorzy: Amadeusz Borkowski i Julia Sobolewska

Link do artykułu w starostwie

Materiał zdjęciowy w galerii